• PREDŠKOLÁCI

• Čaká vaše dieťa zápis do prvej triedy?

Čo je dobre vedieť?

1)

V súlade s § 20 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole.   Viac TU: Zapis_deti_do_1._rocnika.pdf

2)

Čo má vedieť dieťa pri zápise do školy:

• samostatne sa obliecť a obuť,
          • pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi,
          • samostatne sa najesť,
          • samostatne sa obslúžiť na WC, umyť si ruky, spláchnuť a pod.,
          • správne vyslovovať všetky hlásky,
          • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach,
          • vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách,
          • spočítať predmety do „päť“,
          • interpretovať obsah krátkej rozprávky,
          • poznať naspamäť detskú pesničku alebo básničku,
          • kresliť pevné a neroztrasené línie,
          • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi (hlava, krk, trup, ramená atď., postava je anatomicky správne rozložená),
          • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary,
          • poznať základné odtiene farebného spektra (červená, zelená, žltá, oranžová, fialová atď.),
          • orientovať sa v priestore, vie, kde je „vpredu“, „vzadu“, „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“.

3)

Potrebné doklady:

• Na zápis budete potrebovať občiansky preukaz zákonného zástupcu, rodný list dieťaťa, v prípade zdravotného postihnutia aj doklad o zdravotnom postihnutí a vyplnenú prihlášku – tú väčšinou dostanete aj priamo na mieste pri zápise.
          • Základná škola pri zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky vyžaduje údaje o dieťati: meno a priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto narodenia, národnosť, štátne občianstvo, trvalé bydlisko dieťaťa a v prípade žiadosti o odklad povinnej školskej dochádzky aj údaje o zdravotnom stave dieťaťa.
          • Ak je dieťa v čase zápisu choré alebo sa z iných dôvodov nemôže zúčastniť na zápise, rodič alebo iný zákonný zástupca by sa mal obrátiť na riaditeľa školy a dohodnúť sa na spôsobe zápisu. Dieťa teda je možné zapísať aj v neprítomnosti na základe predložených dokladov.