Dňa 21.5.2014 sa triedy 6.A,7.A a 7.B zúčastnili exkurzie v meste Kežmarok. Keďže slnečné počasie nám prialo samotná cesta do Kežmarku nám ubehla rýchlo.
Hneď pri vstupe do samotného mesta Kežmarok nás upútala skutočnosť, že je to mesto plné historických pamiatok. Ako prvý sme navštívili drevený artikulárny kostol, ktorý je zasvätený sv. Trojici.
Dozvedeli sme sa, že kedysi najlacnejším stavebným materiálom bolo drevo, a preto je aj tento kostol postavený len z dreva. Z pôvodného kostola sa zachovali iba neskoro renesančná krstiteľnica z roku 1690 a kamenné epitafy z roku 1688. Má pôdorys rovnoramenného gréckeho kríža. Základy boli z dreva, ale pri poslednej oprave sa nahradili tehlami. Trámy sú z červeného smreku. Pri stavbe nepoužili žiaden kovový materiál, teda nepoužili žiadne kovové klince, výlučne iba klince drevené. Jedinou kamennou časťou kostola je sakristia. Posledná oprava sa uskutočnila v rokoch 1991–1996. Oltár zhotovil Ján Lerch z Kežmarku v rokoch 1718 – 1727 a je aj autorom kazateľnice. Tento evanjelický artikulárny kostol bol v kanadskom Quebecu zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Návšteva tohto kostolíka je naozaj nevšedný zážitok.
Bohoslužby sa tu konajú iba cez letné mesiace. Cez chladnejšie obdobie sa konajú v novom evanjelickom kostole, hneď vedľa tohto artikulárneho, ktorý sme samozrejme tiež navštívili. Patrí medzi najstaršie pamiatky v Kežmarku. Bol postavený podľa projektu známeho viedenského architekta Theofila von Hansena. Kupola je vysoká 33 m a veža 42,5 m. Stavba kostola skutočne upútala každého svojím vzhľadom podobným synagóge i samotnej mešite a aj netradičným červeno – zeleným sfarbením. Na severnej strane postavili mauzóleum Imricha Thökölyho.
Následne sme prešli na druhú stranu mesta do Kežmarského hradu. Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Staviteľmi a prvými majiteľmi hradu boli bratia Imrich a Štefan Zápoľský. V roku 1528 ich vystriedala rodina Lasky, v roku 1571 Ján Rueber a v rokoch 1579 – 1684 ho vlastnili štyri generácie rodiny Thököly. Posledným majiteľom hradu bol Ferdinand Rueber a v roku 1702 ho odkúpilo mesto Kežmarok. Z gotického hradu ktorý si Kežmarčania prebudovali zo staršieho kláštora sa zachovala iba štvorhranná veža , prízemná časť obytného paláca a murivo hradieb. Pani sprievodkyňa nás po celom hrade previedla a porozprávala všetko o jeho histórii či panovníkoch. Dozvedeli sme sa veľa nových zaujímavostí a ku koncu prehliadky sme mali možnosť vidieť hradnú kaplnku a dostali sme sa aj do vyhliadkovej veže hradu. Videli sme aj expozičné historické vozidlá.
Na koniec pekného dňa, stráveného v krásnom meste, nás naše zlaté pani učiteľky zobrali aj do nákupného centra v Poprade. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a získali sme veľa nových skúseností a poznatkov.
Radka 7.A