Hlavná stránka - ARCHÍV NOVINIEK

        • ŠKOLSKÝ VÝLET ŽIAKOV 2. STUPŇA NA LIPTOV
          • ŠKOLSKÝ VÝLET ŽIAKOV 2. STUPŇA NA LIPTOV

          • Žiaci 2. stupňa sa 24.6.2026 zúčastnili školského výletu na Liptove v oblasti Jasnej. Po príchode sa rozdelili na dve skupiny, aby si mohli užiť rôzne zážitky.

            Prvá skupina navštívila horskú letnú bobovú dráhu Žiarce. Táto dráha je s dĺžkou 1 km (1 000 m) najdlhšou bobovou dráhou na Slovensku. Žiaci si tu užili množstvo zábavy, adrenalínu a nezabudnuteľných chvíľ pri jazde v krásnom horskom prostredí. FOTO BOBOVÁ DRÁHA

            Druhá skupina sa vybrala lanovkou smer Jasná Biela púť na Chopok. Vyviezli sa až do nadmorskej výšky 2 024 metrov, odkiaľ obdivovali nádherné panoramatické výhľady na okolitú prírodu. Krásne horské scenérie a čistý vzduch boli pre všetkých veľkým zážitkom. FOTO LANOVKA CHOPOK

            Výlet na Liptov bol plný radosti, nových zážitkov a príležitostí spoznávať krásy Slovenska. Žiaci sa vrátili domov spokojní a s množstvom pekných spomienok.

        • KONCOROČNÝ VÝLET ŠTVRTÁKOV
          • KONCOROČNÝ VÝLET ŠTVRTÁKOV

          • Žiaci 4. ročníka sa na záver školského roka vybrali na zaujímavý koncoročný výlet. Navštívili Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, jednu z najvzácnejších jaskýň na Slovensku, ktorá ich očarila svojou jedinečnou výzdobou z aragonitu. Počas prehliadky sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o vzniku jaskyne, jej histórii a prírodných krásach.

            Druhou zastávkou bolo Sysľovisko, kde mali žiaci možnosť pozorovať sysle v ich prirodzenom prostredí. Najväčšiu radosť im priniesol blízky kontakt s týmito priateľskými zvieratkami a možnosť dozvedieť sa viac o ich živote a ochrane.

            Výlet sa niesol v príjemnej atmosfére, plnej zážitkov, objavovania a dobrej nálady. Žiaci si odniesli množstvo pekných spomienok a spoločne strávili krásny deň v prírode. Tento výlet bol krásnou bodkou za úspešným školským rokom. FOTO

        • S BATOHOM NIELEN CEZ HORY
          • S BATOHOM NIELEN CEZ HORY

          • Posledný krúžok v tomto školskom roku sme si užili tak, ako sa patrí – v krásnej Hlbokej doline, obklopení prírodou, smiechom a dobrou náladou. K deťom sa pridali aj rodičia, a tak sme spoločne strávili deň plný zážitkov. Popri opekačke detské tváre zdobili veselé maľby a všade sa ozýval smiech. Slniečko nám spríjemňovalo deň a keď na záver spadlo pár dažďových kvapiek, nikomu to úsmev nepokazilo. Naopak, bol to krásny bod za ďalším vydareným rokom plným dobrodružstiev.

            Ďakujeme všetkým deťom a rodičom za spoločné chvíle, podporu a nezabudnuteľné zážitky. Prajeme vám nádherné leto plné oddychu, radosti a nových dobrodružstiev! FOTO

          • MATEMATICKÝ KLOKAN 1. STUPEŇ

          • V školskom roku 2025/2026 sa 46 žiakov z 1. stupňa našej školy zapojilo do najväčšej matematickej súťaže na svete – Matematický klokan. Súťaž je zameraná na rozvoj logického myslenia, matematických schopností a tvorivého riešenia zaujímavých a netradičných úloh. Žiaci sa s nadšením popasovali s inšpiratívnymi úlohami a preverili si svoje matematicko-logické zručnosti.

            Medzi úspešných riešiteľov patria:

            • 1.A: Eliška Lopušná -1. miesto, Michaela Vrbovská - 1. miesto, Eva Belková -3. miesto, Gregory Kadlec- 4. miesto, Emilly Plasa - 5.miesto, Jakub Kožiak – 5. miesto
            • 2.A: Ján Turňa - 3. miesto, Nikolas Náther -13. miesto, Peter Batke -16. miesto
            • 2.C: Melánia Cígerová- 3. miesto, Martin Medveď- 8. miesto, Truong An Nguyen- 10. miesto, Matej Švantner- 14. miesto
            • 3.A: Aneta Turňová - 4. miesto, Teo Vlček- 4. miesto
            • 3.B: Viktória Grafiková - 15. miesto
            • 4.A: Ela Drozenová - 1. miesto, Petra Morongová - 1. miesto, Tereza Ištvánová - 1. miesto, Julián Orolín -1. miesto, Viola Cígerová - 5. miesto
            • 4.B: Michal Medveď-10. miesto

            Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy a blahoželáme k dosiahnutým výsledkom. Sme hrdí, že naši žiaci svojou usilovnosťou a nadšením pre matematiku úspešne reprezentujú našu školu.

             

          • MAKSÍK 1. STUPEŇ

          • Maksík je veľká matematická súťaž určená všetkým bystrým hlavičkám z radov druhákov, tretiakov a štvrtákov základných škôl. Počas školského roka si v piatich súťažných kolách svoje matematické schopnosti preverilo 23 žiakov. Titul Najmúdrejší Maksáčik získali najúspešnejší riešitelia, ktorými sú:

            Anetka Ľuptáková – 2.B

            Ema Mudrichová – 2.B

            Martin Medveď – 2.C

            Matej Švantner – 2.C

            Aneta Turňová – 3.A

            Teo Vlček – 3.A

            Ela Drozenová – 4.A

            Juraj Orolín – 4.A

            Michal Medveď – 4.B

            Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov v súťažiach i v škole.

        • CYKLOTURISTIKA
          • CYKLOTURISTIKA

          • Žiaci 7. až 9. ročníka sa zúčastnili cykloturistiky na trase Brezno – Mazorník – Dedečkova chata – Valaská – Mazorník. Počasie nám prialo, no terén bol po dažďoch blativo  náročný.

            Cesta viedla lesnými chodníkmi a kopcovitým terénom. Na viacerých úsekoch bolo veľa blata, takže sme bicykle nemohli vždy využívať naplno. Niekoľkokrát sme ich museli tlačiť, čo preverilo našu vytrvalosť a tímového ducha. Napriek náročným podmienkam sme sa nevzdali a pokračovali sme až k Dedečkovej chate, kde sme si oddýchli a načerpali nové sily.

            Po prestávke sme pokračovali, opäť po blativých úsekoch,  cez Valaskú späť na Mazorník.  Hoci sme sa vrátili unavení a zablatení, všetci sme si odniesli množstvo zážitkov, dobrej nálady a pocit, že sme spoločne zvládli náročnú trasu. Tento cyklo-výlet bol pre nás nielen športovou výzvou, ale aj príjemne stráveným časom v prírode. Doma nás čakalo umývanie našich zablatených bicyklov, tvárí a tričiek. FOTO

        • BOTANICKÁ ZÁHRADA KOŠICE
          • BOTANICKÁ ZÁHRADA KOŠICE

          • Dňa 13. júna 2026 navštívili členovia krúžku Horehronček Botanickú záhradu v Košiciach. Počas exkurzie si prezreli expozície aj skleníky s exotickými rastlinami a veľkým zážitkom bola aj výstava motýľov, ktorá žiakov veľmi zaujala.

            Aj napriek dlhej ceste vlakom žiaci zmysluplne využili svoj voľný čas – nestrávili ho doma, ale aktívne poznávaním prírody. Výlet bol poučný aj príjemný a odniesli si z neho pekné zážitky. FOTO

          • Oznámenie pre rodičov budúcich prvákov

          • Oznamujeme rodičom budúcich prvákov, ktorí majú záujem o stravovanie, že je potrebné vypísať
            zápisný lístok na stravovanie a návratku na dotáciu stravy a doručiť do 26.06.2026 do školskej jedálni

            p. Očenášovej - vedúcej ŠJ . Potrebné tlačivá si môžete stiahnuť zo stránky školy.
            Do návratky poprosíme dopísať rodné číslo dieťaťa.

        • EXKURZIA KRAKOV A OSVIENČIM
          • EXKURZIA KRAKOV A OSVIENČIM

          • „Kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený prežiť ju znova.“

            Dňa 8. júna 2026 sa žiaci 9.A a 9.B triedy zúčastnili exkurzie do poľského Krakova a Osvienčimu. Naša cesta sa začala v Krakove, v jednom z najkrajších historických miest Poľska. Slnečné počasie ešte viac zvýraznilo krásu jeho námestí, kostolov, historických budov a malebných uličiek. Krakov nám ukázal svoju prívetivú a nádhernú tvár, plnú života a krásnych pamiatok.

            Po návšteve Krakova nasledovala cesta do Osvienčimu – miesta, ktoré predstavuje jednu z najtemnejších kapitol ľudských dejín. Prehliadka bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bola pre všetkých silným a emotívnym zážitkom. V tichu areálu sme si uvedomovali tragédie, ktoré sa tu odohrali, a osudy miliónov nevinných ľudí. Miesta, ktoré poznáme z učebníc dejepisu, zrazu dostali skutočný rozmer a pripomenuli nám, aké dôležité je chrániť hodnoty slobody, tolerancie a ľudskej dôstojnosti.

            Kontrast medzi slnečným a krásnym Krakovom a tichým, pietnym prostredím Osvienčimu v nás vyvolal množstvo emócií. Domov sme sa vracali s novými vedomosťami, silnými zážitkami a uvedomením si, že poznanie histórie je nevyhnutné pre budovanie lepšej budúcnosti.

            Táto exkurzia bola nielen výletom za hranice školy, ale predovšetkým významnou životnou lekciou. FOTO

        • SPLAV HRONA
          • SPLAV HRONA

          • Žiaci 9. ročníka sa aj tento rok zúčastnili tradičnej akcie – splavu rieky Hron. Naša cesta viedla z Nemeckej do Šalkovej a priniesla nám množstvo pekných zážitkov.

            Počas splavu sme si užili krásnu prírodu, oblačné počasie a príjemnú atmosféru. Spoločne sme prekonávali rôzne úseky rieky, pomáhali si navzájom a učili sa spolupracovať. Nechýbal ani smiech, dobrá nálada a chvíle oddychu na vode. Občas sme aj narazili a pavúky zo stromov na hlavy pozbierali. Ale bolo to super !!!

            Táto akcia bola pre nás nielen športovým zážitkom, ale aj príležitosťou stráviť čas so spolužiakmi mimo školských lavíc. Splav Hrona sa vydaril a všetci sme si domov odniesli veľa pekných spomienok.

            Ďakujeme organizátorom a pedagógom, ktorí sa postarali o bezpečný priebeh celej akcie. Tešíme sa, že sme mohli byť súčasťou tejto milej tradície.

            FOTO

        • SÚŤAŽ MLADÝCH ZDRAVOTNÍKOV
          • SÚŤAŽ MLADÝCH ZDRAVOTNÍKOV

          • Dňa 5. júna 2026 sa naše družstvo mladých zdravotníkov zúčastnilo územného kola súťaže Družstiev mladých zdravotníkov, ktoré sa konalo v krásnom areáli kúpeľov Kúpele Sliač.

            Našu školu reprezentovali Ema Lopušná a Alexandra Lopušná z 9.A, Nina Schvarcbacherová zo 7.B, Matúš Fábry zo 7.AEmilia Šalko zo 6.B. V silnej konkurencii dvanástich starších tímov obsadili krásne 8. miesto a odniesli si diplom za účasť.

            Počas súťaže si naši žiaci preverili svoje vedomosti, pohotovosť aj schopnosť spolupracovať v náročných situáciách. Na jednotlivých stanovištiach poskytovali prvú pomoc pri alergickej reakcii, poranení brucha, zlomenine ruky, šoku spojenom s poranením oka či pri vážnom úraze so zapichnutým roxorom v stehne. Nechýbala ani resuscitácia a ďalšie náročné modelové situácie.

            Musíme uznať, že pripravené zranenia boli natoľko realistické, že miestami vyzerali ako skutočné. Pri pohľade na „zranených“ sme neraz na chvíľu zamrzli a museli sa sústrediť, aby sme správne zareagovali. Počas celého dňa sme prešli rôznymi emóciami – od radosti a úsmevov pri pochvale za dobre zvládnutú úlohu až po slzy sklamania, keď sa niečo nepodarilo podľa našich predstáv.

            Napriek tomu naši žiaci ukázali obrovskú zodpovednosť, odhodlanie, vytrvalosť, empatiu a tímového ducha. K jednotlivým úlohám pristupovali s pokorou, rešpektom a snahou podať čo najlepší výkon. Boli disciplinovaní, sústredení a navzájom sa podporovali, za čo si zaslúžia veľké uznanie.

            Tento deň bol pre všetkých mimoriadne obohacujúci, inšpiratívny, nezabudnuteľný, poučný, emotívny a motivujúci. Okrem nových skúseností sme si odniesli aj cenné poznatky, ktoré môžu raz pomôcť zachrániť ľudský život.

            Ďakujeme našim mladým zdravotníkom za vzornú reprezentáciu školy a prajeme im veľa ďalších úspechov. Sme na vás hrdí!

            „Nie každá výhra sa meria medailou. Niekedy je najväčším úspechom odvaha postaviť sa výzve a nevzdať sa.“  FOTO ZO SÚŤAŽE

        • MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA VO WUSHU
          • MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA VO WUSHU

          • Žiaci športovej triedy 5.A so zameraním na shaolinské kung-fu Vratko Kukuľa a Oliver Berčík, sa 30. mája 2026 zúčastnili **Majstrovstiev Slovenska vo Wushu** v Bratislave.

            Na podujatí súťažilo 25 klubov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Belgicka. Konkurencia bola veľmi silná a o konečnom poradí často rozhodovali len stotiny bodu.

            Vratko Kukuľa vybojoval:

            1. miesto v kategórii *Tradičné severné štýly bez zbrane*

            3. miesto v kategórii *Tradičná severná palica*

            Oliver Berčík obsadil výborné 6. miesto v kategórii *Tradičná severná palica*.

            Obom našim žiakom srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Prajeme im veľa chuti do ďalšieho tréningu a množstvo ďalších športových úspechov! FOTO

        • NÁVŠTEVA HOREHRONSKÉHO MÚZEA
          • NÁVŠTEVA HOREHRONSKÉHO MÚZEA

          • Grafiku - linoryt si mohli žiaci 6.A triedy vyskúšať priamo s pani lektorkou v Horehronskom múzeu Brezno. Po nádhernej výstave Klenoty morí žiaci vzali do rúk rydlá a vytvárali rôzne vzory, ktoré následne zafarbili farbou a lisovali. Hotové výrobky ešte na hodine techniky zarámujú. FOTO

        • ŠPORTOVÝ DEŇ SO ŠKÔLKARMI
          • ŠPORTOVÝ DEŇ SO ŠKÔLKARMI

          • V spolupráci so Školským klubom detí a Materskou školou sme pripravili pre našich predškolákov popoludnie plné pohybu, smiechu a výziev. Celé podujatie prebiehalo pod taktovkou našich pani vychovávateliek, ktoré to zvládli s úsmevom – aj napriek tomu, že teplo by pokojne zvládlo samostatnú olympijskú disciplínu.

            Po rozcvičke deti čakalo poriadne akčné kolečko – kruhový tréning. Na jednotlivých stanovištiach si deti vyskúšali:

            • prenášanie plyšákov cez prekážky do bezpečnej zóny (žiadny plyšák neutrpel ujmu )
            • „plávanie“ cez lavičky
            • udržiavanie rovnováhy na lavičke – občas náročnejšie ako ranné vstávanie
            • zdolávanie prekážok pomocou rebríka v medvedíkovej polohe
            • preskoky cez lano (alebo aj mimo)
            • triafanie lopty do cieľa.

            Starší žiaci zo ZŠ boli skvelými pomocníkmi – povzbudzovali, usmerňovali a hrdo dohliadali, aby každý malý športovec zvládol svoju úlohu.

            Na záver deti čakalo veľkolepé finále – bublinková show a slávnostné odovzdávanie diplomov a cien za úspešné absolvovanie všetkých aktivít.

            Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a vytvorili perfektnú atmosféru. Bol to deň, na ktorý budeme s úsmevom spomínať! FOTO

          • UČENIE V PRÍRODE

          • 27. máj strávili žiaci 6.A a 6.B triedy na Banisku. Počas environmentálnej aktivity Deň fascinácie rastlinami zbierali bylinky priamo v teréne, dozvedeli sa mnoho zaujímavostí zo slovenskej flóry od pani  odborníčky Ing. Kataríny Bučinovej, PhD. Workshop ukončili vlastnoručne zhotoveným košíčkom rastlín. FOTO

        • MINIPREHADZOVANÁ
          • MINIPREHADZOVANÁ

          • Milí rodičia, žiaci a priatelia školy,

            na našej škole sa 21.05.2026 uskutočnil už tretí – záverečný turnaj v miniprehadzovanej pre mladších žiakov, ktorý nadviazal na úspešné kolá z marca a apríla. Do turnaja sa zapojilo až 10 družstiev, ktoré počas celého podujatia predviedli veľké športové nasadenie, tímového ducha a radosť z hry.

            Atmosféra bola počas celého dňa výborná – nechýbali úsmevy, povzbudzovanie spoluhráčov ani hra v duchu fair play. Žiaci ukázali, že šport nie je len o víťazstvách, ale aj o priateľstvách, vzájomnom rešpekte a spoločných zážitkoch.

            Turnaj sme organizovali v spolupráci s volejbalovým klubom MVK Brezno pod hlavičkou Slovenská volejbalová federácia ako súčasť okresnej súťaže v detskom Baby volejbale. Veľmi nás teší, že naša škola mala do súťaže prihlásených až 10 tímov. Začiatkom júna budeme mať zároveň zastúpenie vo finálovom turnaji Baby volejbalu vo finále stredoslovenského kraja, čo považujeme za veľký úspech našich žiakov a krásne ocenenie ich celoročnej práce.

            Teší nás, že sa turnaj v miniprehadzovanej stal peknou tradíciou našej školy a zároveň podujatím, ktoré si získalo veľkú obľubu medzi žiakmi, učiteľmi aj rodičmi. Sme hrdí na všetkých účastníkov, ktorí reprezentovali svoje triedy so cťou a vytvorili skvelú športovú atmosféru.

            Veľké poďakovanie patrí volejbalovému klubu MVK Brezno, ktorý našej škole poskytol hnuteľný dar vo forme interiérového športového zariadenia a vybavenia pre volejbal – stĺpy na volejbal, volejbalové siete, lopty a stojany na lopty – v celkovej hodnote 2 200 eur. Vďaka tejto podpore sa nám podarilo v školskej telocvični vybudovať tri kompletné volejbalové ihriská, ktoré nám umožňujú ďalej rozvíjať školský volejbal, športové triedy so zameraním na volejbal a podporovať rozvoj volejbalu v našom meste.

            Ďakujeme všetkým organizátorom, pedagógom, rozhodcom aj žiakom z 8. a 9. ročníka za ich pomoc, energiu a nadšenie. Veríme, že aj tento turnaj prispel k budovaniu pozitívneho vzťahu k športu a zostane pre všetkých krásnou spomienkou na záver športovej sezóny. FOTO

            Tešíme sa opäť o rok!

        • REGIONÁLNA VÝCHOVA
          • REGIONÁLNA VÝCHOVA

          • V rámci voliteľného predmetu regionálna výchova žiaci 7.A, 7.B si vyskúšali prácu remeselníkov. 22.5.2026 navštívili ÚĽUV v Banskej Bystrici. Spoznali prácu drotárov, tkáčov a rezbárov. Rozvíjali si svoje manuálne zručnosti, výtvarnú kreativitu a slovnú zásobu. Každý žiak odišiel s vlastnoručne zhotoveným výrobkom. Už teraz sa tešia na ďalšie remeslá, ktoré si chcú vyskúšať.

        • ŠKOLSKÁ ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA
          • ŠKOLSKÁ ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA

          • V štvrtok 21. mája 2026 sa na ihrisku ZŠ s MŠ MPČĽ 35 konala každoročná ŠKOLSKÁ ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA, ktorá priniesla deň plný pohybu, zábavy a priateľského súperenia. Podujatie bolo určené pre všetky ročníky školy a zapojili sa doň žiaci od prvákov až po deviatakov. Žiaci si zmerali sily v rôznych disciplínach prispôsobených ich veku a schopnostiam. Hlavný dôraz sa kládol na fair play, spoluprácu a dobrú náladu. Učitelia aj žiaci povzbudzovali jeden druhého a vytvárali tak skvelú atmosféru. Na záver sa konalo vyhlásenie víťazov jednotlivých disciplín a ocenenie najlepších družstiev.

            ŠKOLSKÁ ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA tak opäť potvrdila, že pohyb a šport sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého vývinu detí a zároveň skvelou príležitosťou na budovanie priateľstiev a pozitívnej atmosféry v škole. FOTO

        • EXKURZIA MOCHOVCE - ENERGOLAND
          • EXKURZIA MOCHOVCE - ENERGOLAND

          • Dňa 14. 5 2026 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili zaujímavej exkurzie do ATÓMOVEJ ELEKTRÁRNE MOCHOVCE - ENERGOLAND. Počas návštevy sa oboznámili s fungovaním jadrovej elektrárne, výrobou elektrickej energie a významom bezpečnosti pri prevádzke elektrárne. Súčasťou programu bola aj odborná prednáška, 3D kino a prehliadka informačného centra, kde si žiaci mohli pozrieť rôzne modely a interaktívne ukážky. Exkurzia bola pre všetkých veľkým prínosom, pretože si rozšírili svoje vedomosti z fyziky a techniky a získali nové zaujímavé poznatky o energetike na Slovensku. FOTO

        • MOJA FAMÍLIA
          • MOJA FAMÍLIA

          • S veľkou radosťou sa chceme pochváliť úspechom žiakov triedy 8.A, ktorí nás výborne reprezentovali v celoslovenskej interaktívnej online súťaži „MOJA FAMÍLIA“ zameranej na finančnú gramotnosť a správu rodinných financií.

            Do súťaže sa zapojilo až 25 škôl, 116 tried a viac ako 2 000 žiakov z celého Slovenska. Z našej školy sa do súťaže prihlásili triedy 2. stupňa od piatakov po ôsmakov. Naši ôsmaci si v silnej konkurencii vybojovali krásne 25. miesto!

            Žiaci si počas hry preverili svoje vedomosti o hospodárení s financiami, plánovaní výdavkov a zodpovednom rozhodovaní. Okrem nových skúseností ukázali aj tímového ducha, šikovnosť a chuť učiť sa nové veci.

            Veľmi nás potešili aj slová uznania od organizátorov súťaže a lektora Ing. Jána Štofiru, ktorý ocenil prácu školy, pedagógov aj našich žiakov. ĎAKUJEME žiakom 8.A za krásnu reprezentáciu školy a pedagógom za podporu a prípravu žiakov. Ste super! FOTO