• Informácie o ERASMUS+

        • V priebehu školského roku 2018/2019 sa v rámci projektu „Otvárame dvere k úspechu a spolupráci “ financovaného programom Erasmus+ Kľúčová akcia 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov zúčastnilo päť učiteliek Základnej školy s materskou školou MPČĽ 35 Brezno štruktúrovaných kurzov a  aktivity job shadowing v zahraničí.

           

          Začiatkom letných prázdnin v dňoch od 16.07. do 27.07.2018 absolvovala Mgr. Michaaela Dienová a Mgr. Alena Zigová „Kurzy pre učiteľov nemeckého jazyka (Deutschlehrerkurs)“ vo Viedni. Zo slov Mgr. Michaely Dienovej možno vycítiť celkovú spokojnosť: „Môj celkový dojem z mobility je veľmi dobrý, vopred stanovené a dohodnuté podmienky i moje očakávania boli splnené. Okrem zlepšenia jazykových zručností a získania nových a zaujímavých informácií nielen z oblasti didaktiky a metodiky ale i z oblasti kultúry a multikultúry a života v Rakúsku a vo Viedni, ma najviac oslovilo stretnutie a komunikácia s kolegami z iných krajín a výmena skúseností a veľmi otvorené a priateľské prostredie – jednak zo strany prijímajúcej agentúry ako i zo strany ostatných účastníkov.

          Mgr. Alena Zigová sa o mobilite vyjadrila nasledovne: „Absolvovaním kurzu sa zlepšilo moje porozumenie textu, získala som nové metódy  a autentické materiály pre výučbu. Výrazne sa rozšírili moje interkultúrne kompetencie. Spoznala som novú kultúru a využívam tieto informácie, ako aj informácie o Viedni a o rozdieloch medzi rakúskou a nemeckou nemčinou, čo mi pomáha pri prenesení nadšenia z inej kultúry na žiakov . Do vyučovania som zaradila niektoré hry, používanie videí a cvičenia na precvičovanie gramatiky.“

           

          V dňoch od 7.10. do 12.10.2018  Mgr. Katarína Kvačkajová  absolvovala kurz s názvom „Projektový manažment pre medzinárodné výmenné pobyty v Európe (Project management for cross-cultural exchange projects in Europe)“ v meste Heraklion v  Kréte. Svoje skúsenosti s mobilitou opísala slovami: „Mobilita v zahraničí naplnila moje očakávania a na kurze som sa dozvedela veľa informácií potrebných k podávaniu projektov v rámci Erasmus+. Veľkým pozitívom pre mňa bolo stretnutie s mnohými kolegami so zahraničia, s ktorými sme mali možnosť zdieľať  naše pedagogické a projektové skúsenosti. Zároveň sme mali možnosť naviazať medzinárodné kontakty pre budúcu spoluprácu a porovnávať školské systémy v rámci Európy. Napriek tomu, že bol kurz primárne zameraný na tvorbu zahraničných školských projektov, v rámci komunikácie s kolegami so zahraničia som si obohatila vedomosti aj v rámci vyučovania anglického jazyka, nakoľko nám boli prezentované rôzne programy využiteľné vo výučbe.“

           

          Ako posledné vycestovali na zahraničnú mobilitu Mgr. Zuzana Auxtová a PaedDr. Žaneta Kunštárová. Ich aktivitou bol job shadowing , ktorý sa uskutočnil  v dňoch od 25. 03. do 29.03.2019 v českej partnerskej škole v Horke nad Moravou.  Mgr. Zuzana Auxtová opísala mobilitu nasledovne: „ Mobilita splnila moje očakávania. V partnerskej škole nám v plnom rozsahu vychádzali v ústrety. Mali sme možnosť zúčastniť sa priamo vyučovacieho procesu, kde veľmi ochotne odpovedali na naše otázky. Prešli sme si všetky ročníky na 1.stupni a aj triedu v MŠ. Najviac ma zaujala samotná organizácia vyučovacieho procesu, formy a metódy práce so žiakmi, využívanie montessori pomôcok vo vyučovacom procese, formy hodnotenia žiakov, ich sebahodnotenie, ale aj kontrola zo strany vyučujúceho. Boli nám poskytnuté materiály, ktoré už teraz používam vo svojej pedagogickej praxi.“

          Svoj celkový dojem opísala PaedDr. Žaneta Kunštárová slovami: „Mobilita v zahraničí bola pre mňa skúsenosťou nielen s pedagogickou realitou, v ktorej sa dá svet okolo aplikovať do poznania detí efektívnym a atraktívnym spôsobom, ale aj s vysoko profesionálnymi osobnosťami pedagógov, ktorí boli nielen majstrami vo svojom „fachu“, ale dokázali úžasne skĺbiť pedagogickú ideu, ktorú v škole preferujú so svojim osobným presvedčením a nadšením, čo považujem za základ úspechu pri realizácii alternatívneho prístupu vo výučbe. Takúto skúsenosť by som odporúčala zažiť každému zo svojich kolegov, je dôkazom toho, že v škole, blízko za našimi hranicami, „čo by kameňom dohodil“, sa dá vzdelávať a vychovávať inak, pútavo pre všetkých účastníkov procesu bez rozdielu s maximálnou atraktivitou pre tých, ktorí proces denne žijú i pre tých, ktorí ho vnímajú len z vonku.“