• Erasmus + KA2 Šťastná spoločnosť

Číslo projektu:2019-1-DE03-KA229-060093_2

Grant: 24 418, -

Trvanie projektu: 1.9.2019 – 31.8.2021

V školských rokoch 2019/2020 a 2020/21 sa Základná škola s materskou školou zapojí do medzinárodného projektu Erasmus+ Šťastná spoločnosť. Žiaci a učitelia našej školy spolu s partnerskými školami z Nemecka, Maďarska a Slovinska spoznajú rôzne spoločnosti, preskúmajú, čo je to šťastie, čo potrebuje spoločnosť, aby bola šťastná, naučia sa zručnosti, ktoré umožňujú realizáciu potrieb a pochopia potreby ostatných.

V školskom roku 2019/20 sa uskutočnia tímové stretnutia všetkých partnerských škôl v Slovinsku a v Maďarsku. Medzinárodné tímové stretnutia partnerských škôl sú určené na stretnutie koordinátorov a členov projektu, kde sa organizuje prehliadka mesta, výmena názorov, organizácia podujatí, diskusia (napr. O tom, čo máme spoločné, univerzálny ...) a pripravovať správy o postupe projektu. Účastníkmi projektu budú nielen žiaci (13 - 15 rokov), ale aj učitelia, rodičia a širšia komunita.

Hlavnou úlohou všetkých aktivít, ktoré sa budú realizovať počas trvania projektu Šťastná spoločnosť patrí priebežné hodnotenie a prezentácia vykonanej práce a výsledkov, využívanie získaných poznatkov vo vlastnom pracovnom prostredí a školský život všeobecne, čo bude slúžiť na vytvorenie vlastného modelu spokojnej spoločnosti.

Cieľom projektu Šťastná spoločnosť je povzbudzovanie a motivovanie mladých ľudí k aktívnemu občianstvu; znalosť a pochopenie organizácie vlastnej a zahraničnej spoločnosti - rozvíjanie a chápanie koncepcie demokracie, sociálneho blahobytu, hodnôt, kultúrnych charakteristík rôznych národov; zručnosti, ktoré nám umožňujú realizovať naše potreby a porozumieť potrebám ostatných - tolerancia k vzdelávaniu, posilnenie solidarity, podpora súcitu, empatia pri učení a tiež využívanie IKT a rozvoj komunikačných zručností v cudzom jazyku.

• Tvorba loga projektu Šťastná spoločnosť

• Prvou úlohy každého tímu projektu Šťastná spoločnosť bolo vytvorenie loga projektu šťastná spoločnosť. Každá škola si vybrala dva návrhy a žiaci v medzinárodnom hlasovaní vybrali logo, ktoré bude reprezentovať náš projekt počas jeho trvania. Víťazné logo vytvorila žiačka partnerskej školy z Košíc.

• Prvé medzinárodné projektové stretnutie v Slovinsku

• Od utorka 10. februára do piatku 14. februára 2020 sa na základnej škole v Trnove v Ľubľane, Slovinsko uskutočnilo prvé medzinárodné stretnutie tímov medzinárodného projektu Erasmus+ s názvom Šťastná spoločnosť. Hosťujúca krajina projektového stretnutia privítala na škole účastníkov  z troch partnerských krajín: Maďarsko, Slovensko a Nemecko.

Počas vzdelávacích workshopov študenti predstavili svoju krajinu, princípy demokratickej organizácie, volebný systém a porovnávali ich navzájom. Dozvedeli sa o charakteristikách organizácie občianskej spoločnosti, o vplyve médií a súčasnom postavení mladých ľudí v spoločnosti (práva, školský systém, organizácie na pomoc mládeži). Študenti spoločne pripravili webovú stránku venovanú projektu Happy Society a dotazník, pomocou ktorého budú skúmať spokojnosť mladých ľudí a dospelých v spoločnosti. ´Účastníkov mobility privítali a ubytovali  rodičia žiakov základnej školy v Trnove.

Všetkých účastníkov projektu oficiálne prijal na radnici primátor Zoran Jankovič, ktorý aktívne počúval mladých ľudí a nadšene odpovedal na všetky ich otázky. Žiaci základnej školy v Trnove si pripravili leták o škole, prezentačný film a hosťom predstavili kultúrne pamiatky mesta Ľubľana v roli sprievodcov. Prvé projektové stretnutie sme ukončili návštevou slovinského pobrežia; Sečovlje – exkurziou v soľných poliach a meste Piran. Taktiež bol prediskutovaný plán na ďalšie stretnutie, ktoré sa uskutoční v júni 2020 v Maďarsku.